Prostata        www.DoZdrowia.com - portal medyczny

Poziom PSA

Można okreslić czy ma się raka prostaty, poprzez badanie poziomu markera PSA (prostate specyfic antigen - specyficzny antygen sterczowy). PSA jest to białko produkowanego przez komórki nabłonkowe prostaty.

Ważne, by wiedzieć że manipulacje przy prostacie (masaż, badanie per rectum) oraz stany zapalne powodują zwiększenie poziomu PSA

Stężenie antygenu PSA powino być niższe niż 4 ng/ml krwi. Wyższy wynik może oznaczac raka. Niestety, wyniki mogą być nieprawidlowe - zarówno wysoki wynik nie musi oznaczać nowotworu, jak i niski wynik nie musi oznaczać jego braku.

Można też oznaczyć poziom we krwi enzymu PAP - kwaśna fosforaza sterczowa, informuje o tym czy rak się rozprzestrzenił. Bada się tez katepsynę D, prokoagulan nowotworowego (CP) i ALP (fosfataza zasadowa - pomiar ALP, PSA i PAP pomaga tez sprawdzić czy są przerzuty do kości, bez wykonywania scyntygrafii).

PSA pozwala wykryć raka we wczesnej fazie, podczas gdy inne markery często oznaczają raka już zaawansowanego. Dlatego warto robić sobie profilaktyczne badania PSA. Istotny jest nie tylko poziom PSA ale i jego zmiany w czasie. Warto robić badania w tym samym laboratorium, ponieważ różne laboratoria stosują różne metody, i wyniki mogą się nieco różnić. Dostępne są starsze testy (Test Hybitech Tandem - R) i nowsze (Abbott Imx, Diagnostic Products Immulite)

Markery nowotworowe

Markery nowotworowe to różne substancje wytwarzane w zaatakowanych przez nowotwór tkankach organizmu. Markery zazwyczaj są charakterystyczne dla konkretnego typu raka ale bywa też że te same markery występują przy innych typach raka. PSA, marker raka prostaty jest jednak bardzo wiarygodny, i wskazuje własnei na raka prostaty, a nie nowotwor innego narządu.

Porady jak mieć zdrową prostatę

Jeżeli chesz mieć zdrową prostatę, i nie mieć kłopotów z przerostem, zapaleniem czy rakiem prostaty, wpisz tu swój adres e-mail i imię.
Otrzymasz dzięki temu za darmo kilka porad na temat przyczyn i leczenia schorzeń prostaty przez e-mail.

Zamkniecie 1. Strona głowna
 2. Choroby prostaty (stercza)
 3. Rak prostaty
 4. Przerost stercza
 5. Gruczolak
 6. Zapalenie prostaty
 7. Badania
 8. Badanie per rectum
 9. Poziom PSA
 10. Leki
 11. Laser - leczenie
 12. Stercze
 13. Palma sabal - lek na prostatę
 14. Pro State Power (i opinie)
 15. Dieta przy problemach z prostatą
 16. Prostata u psaZobacz jak pokonac raka:


Inne męskie problemy:     przedwczesny wytrysk,     łysienie    
Informacje tu przedstawione maja jedynie charakter edukacyjny, i nie są poradą lekarską. Informacje tu podane stosujesz na własną odpowiedzialność. Jeżeli masz problemy, lepiej jednak idź do lekarza.